EPR - aneb jak získat do 30 dnů finanční plnění

08.03.2024

Objednali jste a zaplatili si službu, kterou Vám nikdo nikdy nedodal, nebo jste naopak odvedli práci a nedostali zaplaceno? Nebo jste snad půjčili v dobré víře peníze? Ačkoliv je většina podnikatelů v právu, málokdo se chce soudit. Většinou za to můžou vysoké tarify advokátů a strach ze soudních řízení.

Elektronický platební rozkaz je zkrácené soudní řízení, ve kterém se poškozený domáhá finanční náhrady. Pokud je poškozený v právu a doloží bezchybné důkazy o vzniklé škodě, soud nařídí žalované osobě uhradit poškozenému požadovanou částku a to do 15ti dnů od doručení Elektronického platebního rozkazu (zkráceně "EPR").

Pokud žalovaná strana ve stanovené lhůtě částku neuhradí dobrovolně, nebo proti EPR nepodá odpor, stává se pravomocné rozhodnutí exekučně vymahatelné.

Elektronický platební rozkaz se rozhoduje bez osobní účasti stran a jen na základě doložených důkazů.

Jaké podmínky musíte splnit, aby se dal podat Elektronický platební rozkaz?

  1. žalovaná strana musí mít sídlo nebo trvalý pobyt v ČR
  2. žalované straně se musí Elektronický platební rozkaz doručit (datovou schránkou, nebo dopisem s dodejkou)
  3. žalovaná částka nesmí přesáhnout 1 000 000 Kč

Jaký je postup a kolik mě to bude stát?

Důležitou podmínkou pro uplatnění EPR je doručitelnost. Proto před samotným podáním je důležité vyzvat žalovaného k úhradě dluhu a to buď doporučeným dopisem, nebo prostřednictvím datové schránky. Doručením dopisu, nebo dodejky datové zprávy si ověříme, že žalovaný přebírá poštu.

Pokud Vám žalovaný dluží neuhrazenou fakturu, můžete si díky předžalobní upomínce v EPR uplatnit tzv. paušální náhradu s vymáháním pohledávky, která je ze zákona stanovená na částku 1.200 Kč. Tato náhrada bohužel platí jen v případě vztahu mezi dvěma podnikateli.

V případě, že čekáte dodání zaplacené služby, musíte nejprve od smlouvy (ať už byla ústní nebo písemná) odstoupit a zároveň žádat vrácení zaplacené částky. I toto je třeba udělat doporučeným dopisem, nebo prostřednictvím datové schránky.

Jakmile je doručení předžalobní upomínky úspěšné, lze podat EPR. Kromě označení stran je důležité popsat celý "příběh". Tedy jak vznikl smluvní vztah (písemná smlouva, objednávka přes email, sociální sítě, či ústně). Zda k plnění smluvního vztahu došlo - či nedošlo a zda byl žalovaný vyzván k plnění. U EPR je velice důležité myslet na zásadu "co tvrzení - to důkaz". Tedy každá skutečnost, kterou tvrdíte musí být podložena například výpisem z emailové komunikace, nebo potvrzením o zaplacení faktury.

Soudní poplatek pro vydání EPR

  • do částky 10.000 Kč (včetně) činí poplatek 400 Kč
  • do částky 20.000 Kč (včetně) činí poplatek 800 Kč
  • nad částku 20.000 Kč je soudní poplatek 4% 

Příklad z praxe

Firma si u mého klienta objednala pronájem parkovacího místa, který neplatila ačkoliv toto parkovací místo využívala. Klient mi doložil důkazy v podobě emailu o objednávce parkování, kopii podepsané smlouvy a vystavené faktury za pronájem parkovacího místa a emaily, ve kterých opakovaně urgoval firmu k zaplacení.

Mou prací bylo sepsat předžalobní upomínku (můj poplatek 300,-Kč), která byla firmě prokazatelně doručena datovou schránkou. Jelikož ani ve lhůtě 7 dnů od doručení firma nijak nezareagovala, připravila jsem žalobní petit pro Elektronický platební rozkaz (můj poplatek 900,-Kč), ve kterém jsem žádala kromě dlužné částky i paušální náhradu s uplatněním pohledávky (1.200 Kč).

Žalovaná částka (jistina) byla 9.370 Kč + 1.200 Kč jako náklad s uplatněním pohledávky, který se však nezapočítává do jistiny.

Klient zaplatil soudní poplatek pro vydání EPR ve výši 400 Kč.

EPR bylo vydáno do cca 14 dnů (Obvodní soud Praha). Jedna elektronická kopie přišla klientovi, druhá kopie do datové schránky žalovaného, který ještě ve lhůtě zaplatil částku 9.370 + 1.200 + 400 Kč.

Klient dostal uhrazenou fakturu, soudní poplatek i zaplacenou celou mou práci.

Máte dotaz na Elektronický platební rozkaz? 

Nebojte se zeptat!