Sdílením odkazů na internetu můžete porušovat zákon
Všichni sdílíme a znovu publikujeme online obsah, ale kolik z nás napadne, že by mohlo jít o porušení práv duševního vlastnictví těch, kteří tento obsah vytvořili? Ať už používáme odkazy na vlastních webových stránkách nebo na sociálních sítích, pokud se tyto odkazy vztahují k obsahu vytvořenému někým jiným, měli byste zvážit, zda jsou respektována práva autora, který je vytvořil.
Co znamenají práva duševního vlastnictví (autorská práva)?
Duševním vlastnictvím se rozumí originální duševní tvorba, jako jsou literární, umělecká díla, software, hudební skladby, fotografie, obrazy, sochy, design, architektonické projekty atd. Tyto výtvory jsou chráněny autorským právem, které spočívá například v právu rozhodovat o tom, zda, jakým způsobem a kdy bude výtvor zveřejněn, v právu domáhat se dodržení celistvosti výtvoru a bránit se jakékoli změně, jakož i poškození tvůrčího díla, pokud poškozuje čest nebo pověst autora.
Jinými slovy, jakmile jednou vytvoříte, požíváte autorských práv, a to i online. Na druhou stranu obsah na internetu může být duševním vlastnictvím osoby - a zde je otázka:
Za jakých podmínek můžete sdílet/užívat online obsah vytvořený někým jiným?
Webové stránky mohou obsahovat obrázky, videa, hudbu, texty atd. které mohou být díly duševní tvorby, a odkazy je třeba používat opatrně. Zveřejnění nebo zpřístupnění díla duševní tvorby veřejnosti je právem autora, což znamená, že jiná osoba tak nemůže učinit bez souhlasu autora.
Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout porušení autorských práv, je vyžádat si souhlas této osoby. Ale v oceánu informací na internetu se však s největší pravděpodobností dostanete do situace, kdy není možné dohledat původce díla.
Soudní dvůr Evropské unie. stanovil 2 podmínky:
- Odkazy na výtvory volně dostupné na internetu (například článek zveřejněný na blogu nebo fotografie zveřejněná na specializované webové stránce) - sdílení neporušuje autorská práva.
- Odkazy na výtvory, které jsou přístupné za omezujících podmínek (například obsah přístupný uživatelům na základě předplatného/platby) - sdílení porušuje autorská práva.
Je nezbytné, aby existoval souhlas autora se zpřístupněním jeho díla veřejnosti. Pokud například fotograf souhlasil s tím, aby jím pořízená fotografie byla zveřejněna na webové stránce, znamená to, že využil svého práva na zpřístupnění díla veřejnosti/uživatelům internetu a sdílení odkazu na tuto webovou stránku neporušuje autorská práva.
Na druhou stranu, pokud by fotografie byla k dispozici pouze za úplatu, znamená to, že autor nedal souhlas ke zveřejnění směrem k široké veřejnosti. V druhém případě, pokud je fotografie sdílena tak, že k ní má přístup kdokoli (nejen předplatitelé nebo plátci), je SDEU toho názoru, že tyto osoby představují "novou veřejnost" a že osoba, která takto sdílí odkaz, porušuje autorská práva.
Pokud byl duševní výtvor zveřejněn na internetu bez souhlasu autora a:
- sdílíte odkaz, aniž byste sledovali zisk (tedy mimo své podnikání), a nevíte, že sdílíte nelegální obsah - sdílení neporušuje autorská práva;
- sdílíte odkaz v rámci komerční činnosti, pak byste měli provést potřebný průzkum, abyste se ujistili, že odkaz nevede na obsah, který je na daném webu zveřejněn nelegálně, a pokud autor nedal souhlas ke zveřejnění, pak odkaz nesmíte sdílet.