Umělá inteligence kolem nás

22.01.2025

Lidská práce pomalu, ale jistě přestává být skutečně lidská. Čím dál častěji ji zastávají roboti a tento neúprosný pokrok nelze zastavit. Doposud se stroje uplatňovaly jen v oblastech, kde není moc potřeba hlava. Například v části zemědělství nebo těžkém průmyslu. Obory vyžadující alespoň částečné zapojení hlavy nebo koordinaci hlavy a rukou zůstávaly doménou lidí. To se teď ale mění.

Počítače už jsou natolik výkonné a algoritmy natolik propracované, že začínají zasahovat do míst dříve vyhrazených pouze lidem. Rozvoj umělé inteligence a strojového učení s sebou nese očekávání okamžiku, kdy roboti nahradí právníky, doktory a další specialisty, jejichž pracovní náplň spočívá ve znalosti určitého omezeného rámce informací. 

Jakou AI využívám každý den?

Netflix a Spotify - AI pomocí sledovanosti videí / hudby vydedukuje, který další obsah by se mi mohl líbit a nabídne mi jej.

Gmail - AI slouží mimo jiné jako SPAM filtr, přičemž se z předešlých dat učí rozeznávat závadné zprávy.

Facebook - napomáhá s rozeznáváním obličejů jednotlivých osob a prostřednictvím získaných osobních údajů navrhuje stránky či produkty.

Asistent Google - rozeznávání mluveného slova, který převádí na text se hodí hlavně v autě, když potřebuji rychle na Google mapách najít konkrétní adresu.

Fotoaparát v chytrém telefonu -  UI  snáze rozpozná jednotlivé objekty a vyhodnotí ty nejlepší možnosti pro zachycení scény. Pomáhá tak s nastavením správného expozičního času, clony nebo hodnoty ISO.

Překladače - nejraději používá deepl.com, který je na hony vzdálený "strojovému" překladu bez syntaxu.

Odemykání telefonu pomocí obličeje - tady je však na mě i UI krátká. Očividně moje hlava se mění každý den a tak jsem po týdnu musela přejít opět na odemykání obrazovky pomocí identifikačního klíče.

čtení SPZ: od doby, kdy Policie začala využívat na modrých zónách auta s kamerami, které čtou SPZ jsem přešla na poctivé placení parkovného přes aplikaci MPLA :)

Umělá inteligence se dostala v roce 2019 do hudební soutěže Eurovision

Skupina programátorů se pokusila najít univerzální recept na úspěšný song za pomocí umělé inteligence: program "nakrmili" stovkami textů a melodií z předešlých ročníků soutěže, algoritmy následně přišly s tisíci novými nápěvy a verši, z nichž byly následně některé vybrány pro výslednou píseň.

"Umění je mrtvé. Je konec. Umělá inteligence vyhrála"

Prohlásil grafik, jehož obraz který přihlásil do soutěže výtvarného umění v Coloradu celý navrhl program MidJourney.

Bude existovat nový trend "jsme proti AI"?

Se vstupem AI do obchodní sféry je zajímavé sledovat trendy a třízení klientely podle toho, kdo použití AI ve službách předpokládá a očekává a kdo naopak má zájem o služby se zárukou toho, že umělou inteligenci nevyužijete. Myslím, že vznikne nový "zelený" trend, kdy se firmy budou prezentovat stylem "naše společnost AI nepoužívá", případně "nevyužívá roboty". A pak budou firmy, které budou to samé prezentovat jako výhodu,.

Osobně si myslím, že nástup AI do různých oborů bude mít podobné dopady jako zavedení pásové výroby před 100 lety, a bude to velká konkurenční výhoda pro firmy co AI budou využívat protože jim to ušetří čas a náklady, a umožní věnovat více pozornosti klíčovým zákazníkům.

Rozhodně však ruku v ruce bude třeba zajistit právní odpovědnost toho, kdo se pomocí umělé inteligence například formou deepfake videí, zvukových záznamů či obrazů bude dopouštět protiprávního jednání.