Víte, že Rumunsko je daňovým rájem pro podnikatele?

18.11.2023

Rumunská vláda schválila již v roce 2018 daňové zvýhodnění ve snaze získat zahraniční investory, kteří by rozvíjeli své podnikání právě v Rumunsku. Daňové úlevy se týkají mikro-podniků, které se musí vejít ročně do obratu 1.000.000 EUR (obrat = celkový objem realizovaných prodejů, nikoliv jenom zisk). V takovém případě platí společnost 3% daň z příjmů právnických osob.

V případě, že rumunská společnost má alespoň jednoho zaměstnance na hlavní pracovní poměr, který pobírá minimální zaručenou mzdu v daném oboru a zároveň nepřesáhne milionovou hranici pro hrubou tržbu platí pouze 1% daň z příjmů právnických osob. Průměrná měsíční mzda programátora v Rumunsku je 500 EUR.

Založení společnosti v Rumunsku

Nejběžnějším typem společnosti v Rumunsku je SRL (Société cu răspundere limitată), která je obdobou v ČR nejrozšířenější formy obchodní společnosti - s.r.o. Tudíž i rumunskou společnost SRL vlastní společník, případně společníci a statutárním orgánem je jednatel. Jednatelé a společníci mohou mít cizí státní příslušnost a nemusí mít trvalý pobyt v Rumunsku, tudíž Rumunsko je otevřené i českým podnikatelům.

Název společnosti

Jaká pravidla platí v Rumunsku pro pojmenovávání firem? Název firmy nesmí být zaměnitelný s názvem jiné společnosti, nesmí vzbuzovat zdání kriminální činnosti nebo být urážlivý. Některé názvy navíc podléhají zvláštnímu schvalovacímu procesu - jedná se zejména o tato pojmenování: banka, dobročinná organizace, stavební spořitelna, spořitelna, úvěr, pojištění, zajištění, družstvo, rada, komora, obchodní, trust a univerzita, případně jejich jazykové mutace. Zvláštnímu souhlasu podléhá také použití slova Rumunsko v názvu.

Název společnosti schvaluje obchodní rejstřík, který musí vydat potvrzení o vhodnosti jména firmy. Teprve poté se může začít s přípravou zakladatelských dokumentů.

Rumunský obchodní rejstřík

Rumunsko má podobně jako Česká republika jednotný portál pro vyhledávání společností v obchodním rejstříku, nicméně veřejně dostupné informace jsou pouze: název společnosti, identifikační číslo a sídlo společnosti. Statutární a řídící orgány společnosti jsou dostupné jen registrovaným osobám a za poplatek. Stránky obchodního rejstříku jsou však bohužel pouze v rumunštině.

Základní kapitál

V listopadu roku 2020 byl zrušen požadavek na minimální základní kapitál 200 RON (cca 1 000 Kč). V současnosti tak platí, že k založení rumunské SRL stačí minimální základní kapitál ve výši 1 RON (cca 5 Kč). Pozor však na to, že v případě založení firmy dvěma společníky musí být vklad do základního kapitálu minimálně 2 RON (2 podíly, každý ve výši 1 RON) atd.

Sídlo společnosti

Každá SRL musí mít své vlastní sídlo, což je i oficiální adresa společnosti - může se přitom jednat jak o sídlo fyzické, tak pouze virtuální. Sídlo lze zřídit:

Živnostenské oprávnění

Aby společnost mohla vykonávat hospodářskou činnost, musí získat živnostenské oprávnění v příslušném oboru, jež jsou v Rumunsku specifikovány CAEN kódy. Živnostenské oprávnění není přitom vázáno na společnost jako v ČR, ale na místo, kde budete činnost vykonávat. V praxi to tedy funguje tak, že pokud budete činnost vykonávat jinde než v sídle firmy či na obvyklém místě podnikání, například na adrese zákazníků, tak si budete muset obstarat CEAN kód umožňující vykonávat tuto činnost u třetích stran.

Evidence skutečných majitelů

Podobně jako v ČR jsou do Evidence skutečných majitelů v Rumunsku zapisovány fyzické osoby, jež vlastní alespoň 25% obchodního podílu, případně akcií. Skutečnými vlastníky jsou tedy všichni společníci, kteří drží alespoň 25% kapitálu společnosti.

Prohlášení o skutečných vlastnících se musí předkládat při zakládání firmy, při změně struktury společnosti (nejčastěji po prodeji podílů či akcií) a každoročně, nejpozději do 15 dnů po předložení účetní závěrky. Jinak hrozí pokuta 10.000 RON (cca 50 000 Kč) nebo likvidace společnosti.

Daň z přidané hodnoty

Standardní sazba DPH je 19 %.

Snížená sazba DPH ve výši 9 % je uvalena na potraviny, léky, zdravotnické pomůcky, hnojiva, pesticidy a na vodné a stočné.

Mimořádně snížená sazba ve výši 5 % se vztahuje například na ubytovací, restaurační a stravovací služby, dopravu osob za účelem cestovního ruchu, a dále i na noviny a časopisy. Stejně tak i na vstupné do hradů, muzeí, divadel, zoologických a botanických zahrad a na ostatní kulturní akce a veletrhy atd.

Povinná registrace k DPH při překročení obratu

Kdy jste povinni se zaregistrovat jakožto plátce DPH? Nejpozději do deseti dnů od konce měsíce, ve kterém byla překročena hranice obratu 300 000 RON (cca 1,5 milionu Kč) za období dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsíců.

Registrace společnosti u finančního úřadu

Po založení společnosti je nutné se přihlásit do Jednotného kontrolního registru rumunského finančního úřadu (Registrul Unic de Control de la ANAF) a zaplatit správní poplatek 30 RON (cca 180 Kč). Bez této registrace vám hrozí vysoká pokuta.

Založení SRL společnosti v Rumunsku

včetně sídla v Bukurešti na první rok 

44.900 Kč

Sídlo v Bukurešti (prodloužení)

14.900 Kč

Certifikovaný výpis z obchodního rejstříku

elektronicky podepsaný dokument v pdf

7.000 Kč

Výpis z evidence skutečných majitelů

elektronicky podepsaný dokument v pdf

5.000 Kč

Vedení účetnictví

podle počtu položek